Jak pokazują statystyki, uproszczone postępowanie cieszyło się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Powodem tego zainteresowania była z pewnością łatwość jego rozpoczęcia, szybkość przeprowadzenia i niewiele formalności, które mu towarzyszyły.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to procedura, którą do polskiego porządku prawnego wprowadziły przepisy tzw. „tarczy antykryzysowej 4.0.”. Jej najważniejszym założeniem było od samego początku przyspieszenie i odformalizowanie restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Zakładała ona, że dłużnik, który przed 30 listopada 2021 roku zawarł z doradcą restrukturyzacyjnym umowę o sprawowanie nadzoru, mógł obwieścić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o otwarciu postępowania. Zatem to sam dłużnik decydował o otwarciu restrukturyzacji, obwieszczając to w Monitorze. Nadzorca układu powinien był zaś w ciągu trzech dni od dnia obwieszczenia zawiadomić o tym właściwy do rozpoznania wniosku sąd.
Założeniem uproszczonej procedury restrukturyzacyjnej była możliwość przygotowania przez dłużnika propozycji układowych i spisu wierzytelności, spisu wierzytelności spornych oraz przekazanie ich nadzorcy układu jeszcze przed obwieszczeniem rozpoczynającym postępowanie. Czas w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym odgrywał bowiem bardzo ważną rolę. Jeżeli w ciągu czterech miesięcy do dnia dokonania obwieszczenia do sądu nie wpłynął wniosek o zatwierdzenie układu, postępowanie było umarzane z mocy prawa.
W praktyce oznaczało to, że w toku uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego – mimo że miało być ono ułatwieniem dla przedsiębiorcy – ważne było wsparcie specjalisty w przygotowaniu propozycji układowych akceptowalnych dla wierzycieli.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne rozpoczynało się z dniem obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, jak stanowią przepisy był to bowiem dzień otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu. W postępowaniu uproszczonym ogromne znaczenie miała szybkość jego prowadzenia, stąd ustawodawca zastrzegł, że dzień układowy nie może przypaść wcześniej niż siedem dni przed złożeniem wniosku o dokonanie obwieszczenia i nie później niż siedem dni po jego złożeniu.
Niezwykle istotnym rozwiązaniem była ponadto możliwość – o ile istniały warunki techniczne – przeprowadzenia głosowania nad układem na zgromadzeniu wierzycieli za pośrednictwem elektronicznych środków komunikacji. Głosowanie mogło obejmować w szczególności transmisję zgromadzenia w czasie rzeczywistym, podczas której wierzyciele mogli wypowiedzieć się, mimo że nie przebywali w miejscu zgromadzenia.
Popularność uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, a także założenia przyjęte w tzw. unijnej Dyrektywie Drugiej Szansy spowodowały znowelizowanie przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 roku Prawo restrukturyzacyjne. Jedną z wielu zmian było pojawienie się postępowania o zatwierdzenie układu w formie, która w znacznym stopniu opiera się właśnie na procedurze uproszczonej restrukturyzacji.
UMIEJĘTNOŚĆ DOSTRZEGANIA RÓŻNYCH ROZWIĄZAŃ
Na czym polega restrukturyzacja? Jak przebiega procedura upadłościowa? Zapoznaj się z naszymi poradami i dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się długów.